Αθλητισμός

Ολυμπιακός 67-85: Νέα επιβλητική νίκη από τους Πειραιώτες στην Basket League

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε φόρμα και το επιβεβαίωσε και κόντρα στο Περιστέρι για τη 19η αγωνιστική της Basket League, αφού έκανε διπλό με επιβλητική εμφάνιση, παίρνοντας τη νίκη με 85-67.

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και τη σπουδαία νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στη Euroleague, ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός και κόντρα στο Περιστέρι για τη 19η αγωνιστική της Basket League, επικρατώντας άνετα των γηπεδούχων.

Με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε και επιμέρους σκορ 22-9 στην τρίτη περίοδο, για να “εκτοξεύσει” περαιτέρω το υπέρ του σκορ και να κάνει… περίπατο στην έδρα του Περιστερίου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ως κορυφαίο παίκτη τον Πίτερς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Λούντζης, Κάνααν και Πετρούσεφ, σε ένα ματς που αγωνίστηκε μόλις 8 λεπτά ο Γουόκαπ, λόγω μιας άσχημης πτώσης στο παρκέ. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Ελάιζα Μήτρου Λονγκ με 14 πόντους και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-48, 48-70, 67-85

Τα στατιστικά των παικτών

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 3 (1/3 τρίποντα, 4 λάθη) , Κασελάκης 6 (2) , Τόμπσον 10 , Μήτρου-Λονγκ 14 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ξανθόπουλος (5 ασίστ) , Πουλιανίτης 3 (1) , Ρένφρο 2 , Γουίλιαμς 8 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ) , Χουγκάζ 10 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 7

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Κάναν 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη), Φαλ 4 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 19 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (7 ριμπάουντ) , Λούντζης 12 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πετρούσεβ 10, Παπανικολάου 7 (1), Τανούλης, ΜακΚίσικ 9 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ)